
10 липня о 18:00 в Литовському музеї театру, музики та кіно відкрилася спільна виставка литовських та українських театральних художників «Персонаж на театральній сцені: Україна ‒ Литва».
Виставка є частиною спільного проєкту Литовського музею театру, музики і кіно та Галереї сценографії (Львів) в рамках Львівського квадрієнале сценографії «Театральний костюм 21 століття. Діалог ідентичностей: Україна ‒ Литва».
Це перша зустріч сценографів цих країн, яка розкриває мистецькі творчі пошуки ХХІ століття в різних умовах, їхню близькість та унікальність. Виставка у Вільнюсі ‒ це погляд на театральних художників, які створюють костюми персонажів та ляльок, показуючи, як зовнішній вигляд головного елементу вистави ‒ персонажа ‒ використовується для розкриття особливостей сучасної національної драматургії. Персонаж ‒ головна дійова особа театральної вистави, єдина обов'язкова частина вистави, яка бере участь у сюжеті та описує певні особистісні риси чи смисли, розкриває глибинні культурні та соціальні процеси, відображає історичний контекст нації.
«Організовуючи виставку сучасних художників, ми хотіли показати їхні останні завершені роботи. Крім того, думаю, що литовському глядачеві цікаво побачити, які ідеї, теми та проекти реалізуються в українському театрі під час війни та сьогодні», ‒ розповідає Богдан Поліщук, один з кураторів виставки.
Багато з експонатів представляють вистави 2024 та 2025 року. Огляд творчої діяльності театральних митців з обох країн свідчить про очевидний український фокус на поширенні, популяризації та пізнанні сценографії. Вони організовують виставки ‒ Триєнале сценографії одного з найвідоміших українських сценографів ‒ Данила Лідера тощо.
«Галерея сценографії, яка була заснована з ініціативи українських сценографів і підтримується їхньою турботою, продовжує свою діяльність навіть під час війни, тоді як повсякденне життя литовських митців починається і закінчується лише в театрі, ‒ розповідає координаторка виставки та художня керівниця Auksė Kapočiūtė-Vaitkuvienė. «Це одна з найочевидніших відмінностей, якщо говорити про професійну концентрацію українських і литовських театральних митців, а також про різні умови для створення вистав у мирний і воєнний час».
Однак театральні художники обох країн мають схожі підходи до всіх компонентів оформлення вистави, з акцентом на пластичному вираженні персонажів у костюмах і ляльках. Національна драматургія надихає на пошук національної самобутності. Останнім часом і в українському, і в литовському театрі спостерігається інтерес до національної тематики. У Литві проводяться різноманітні театральні конкурси, семінари, тренінги, фестиваль сучасної драматургії Versmės. В Україні також докладаються подібні зусилля для сприяння розвитку національної драматургії.
Важливим стало осмислення себе на тлі напружених історичних подій ‒ в умовах війни. Образи українських та литовських театральних персонажів підкреслюють схоже прагнення театру ‒ відновити та заново відкрити забуті, унікальні некласичні теми та форми мистецтва. Переосмислюється архаїчне минуле, відроджуються легенди, старі казки, твори основоположників націоналізму, таких як Леся Українка та Відунас. Національна драматургія обох країн розкривається в символічній, асоціативній пластиці костюмів, їх масивних формах, новій подачі грубих тканин і відродженні білого кольору.
Домінуючими мотивами є багатошарові, вільно облягаючі костюми, які ніби укладають фігуру в своєрідну оболонку, що наштовхує на пошук безпеки, а через узагальнені декоративні мотиви, символічні кольори та сліпе покриття тіла виявляють тенденцію до розкриття духу сакрального і, водночас, реальності повсякденного досвіду. Костюми, створені художниками обох країн, допомагають втілити характери персонажів, підкреслити особливості національної ідентичності, розкрити найскладніші драми людського буття і водночас показати зв'язки між ідентичностями сучасних творців різних країн.
Українська експозиція представлена шістьма відомими українськими театральними художниками, які представляють свої останні роботи. Це визнані митці, які співпрацювали з видатними режисерами, що залишилися в Україні під час війни. Всі ці митці активно беруть участь у виставках та власних експозиціях, займаються педагогічною та громадською діяльністю, освітніми та видавничими проектами.
Серед українських театральних художників ‒ Любов Душина, Даниїла Колот, Інесса Кульчицька, Богдан Поліщук, Олена Поліщук, Олег Татаринов.
Литовська експозиція складається з костюмів та об'єктів, створених митцями, які найбільш успішно працюють у сфері театрального костюма в останні роки. Це відомі дизайнери костюмів і театральні художники, які працюють у різних литовських театрах, визнані критиками і глядачами, і ‒ не тільки в Литві ‒ нагороджені державними та іншими театральними нагородами.
Литовські театральні дизайнери: Jonas Arčikauskas, Aušra Bagočiūnaitė-Paukštienė, Neringa Keršulytė, Julija Skuratova, Birutė Ukrinaitė, Renata Valčik. Художники костюмів: Dovilė Gudačiauskaitė, Valdemara Jasulaitytė, Bartė Liagaitė, Sandra Straukaitė.
Творча команда виставки:
куратори ‒ Богдан Поліщук, Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė
архітектор виставки ‒ Marius Nekrošius
графічний дизайнер ‒ Monika Janulevičiūtė
координатор виставки, арт-директор ‒ Auksė Kapočiūtė-Vaitkuvienė
продюсер з України ‒ Олег Онещак
менеджерка з української сторони ‒ Вікторія Корнієнко
Виставка відбувається за підтримки: Українського інституту, Українського культурного фонду, Львівської міської ради, Галереї сценографії (Львів)
Партнери: Литовський національний театр опери та балету, Національний Каунаський драматичний театр, Вільнюський театр ляльок, Театр Оскараса Коршуноваса/Вільнюський міський театр, Литовський національний драматичний театр, Театр танцю Шейко, Вільнюський малий театр, Державний молодіжний театр, Львівський академічний театр ім. Леся Курбаса, Чернігівський обласний академічний музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка, Національний академічний драматичний театр ім. Марії Заньковецької (Львів), Донецький академічний обласний драматичний театр у Маріуполі (Ужгород), Львівський обласний театр ляльок.
Куратори виставки
Програма відкриття
10 липня (четвер) з 14:00 у Музеї театру, музики і кіно Литви було проведено лекції учасників з України та кураторська екскурсія виставкою. Під час виставки також відбулися нетворкінгові заходи та дискусії.
14.00-17.30 - «Діалог ідентичностей» - Український лекторій:
- Тетяна Руденко, дослідниця сценографії та українського театру, головний зберігач Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, прочитала лекцію «Короткий екскурс у світ та історію українського театрального костюму та сценографії», яка познайомила литовську аудиторію та колег з найбільш знаковими моментами в історії української сценографії: першими професійними сценографами в Україні, українським авангардом початку ХХ століття, сценографією та експериментами другої половини 20 століття.
- Олег Татаринов, художник та куратор Триєнале сценографії імені Данила Лідера, прочитав лекцію на тему «Київська школа сценографії. Трієнале сценографії Лідера»
18.00 - відкриття виставки «Персонажі театральної сцени: Україна - Литва» та публічна кураторська екскурсія виставкою. Екскурсію провели Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė, литовська кураторка проекту, та Богдан Поліщук, український куратор.
Світлини з відкриття виставки
Цикл лекцій «Діалоги ідентичностей»
Фотограф Evaldas Narkevičius
Відкриття виставки в аркаді Малого палацу Радзивілів
Фотограф Evaldas Narkevičius
Відеофільм Відмантаса Казлаускаса
(Vidmantas Kazlauskas). Відкриття виставки
«Персонаж на театральній сцені: Україна – Литва»
Виставка триватиме по 14 вересня 2025 року.
Про виставку на сайті Литовського музею театру, музики та кіно
https://ltmkm.lt/parodos/teatro-scenos-personazai-ukraina-lietuva/