
Історія
Галерея сценографії - це громадська організація створена у Львові в 2017 році, яка відтоді безперервно функціонує як організаційна й комунікаційна платформа українських митців. Основним фокусом уваги організації є мистецтво сценічного дизайну.
Засновники та старт

Передісторією і поштовхом для створення Галереї сценографії стала виставка сценографії Богдана та Олени Поліщуків, яку з ініціативи Олега Онещака та Юлії Глушко організували на базі їхнього Дитячого центру сучасного мистецтва «АГОВ» у 2016 році. Ця подія отримала позитивний резонанс у професійних театральних колах Львова і привернула увагу широкої аудиторії.
Тож натхненні й запалені ідеєю створення у Львові живого мистецького простору, троє молодих людей: актор Олег Онещак, менеджерка Юлія Глушко та художник Богдан Поліщук, стали співзасновниками нової громадської організації «Галерея Сценографії».
Художня галерея
Свій перший період Галерея Сценографії дійсно функціонувала як художня галерея в приміщенні Театру Лесі за адресою м. Львів, вул. Городоцька 36. Основні зусилля перших років були скеровані на ідею створення простору, в якому б незмінно із заявленою періодичністю відбувалися виставки сценографії. Адже на той час присутність мистецтва сценографії як у галерейному, так і мистецько-інформаційному просторі була мінімальною.
Галерея як мінімум раз на два місяці пропонувала відвідувачам нову експозицію, запрошуючи до співпраці провідних художників українського театру.
Згодом Галерея Сценографії отримала підтримку Львівської міської ради, що дало можливість поступово покращувати умови співпраці з художниками й підіймати рівень реалізації проєктів.
Мистецька платформа



З часом Галерея почала трансформуватися у справжню платформу, яка вже не обмежувалася виключно виставковими проєктами. За три роки діяльності вже з’явилася напрацьована база контактів митців по всій країні та згуртована й віддана аудиторія. В той час наша команда шукала різні напрямки й формати: лекції, бесіди із мистецтвознавцями дослідниками сценографії, читання сучасної драматургії, майстер-класи сценографів. Значно розширилася і географія представлених в галереї художників.
Наступний етап розвитку пов’язаний із реалізацією кількох важливих проєктів і орієнтацію на міжнародну комунікацію та співпрацю.
Події та проекти
У 2018 році нашою командою було засновано і вперше проведено Міжнародне Львівське квадрієнале сценографії, яке вже вдруге було проведено у 2021 році та зібрало чимало українських та закордонних сценографів, дизайнерів костюма, мистецтвознавців, театральних критиків, перформерів та інших митців. На сьогодні Галерея Сценографії вже тричі виступила організатором Українського національного павільйону на Тбіліському Бієнале сценографії (2020, 2022, 2024) а також партнером в організації Резиденції українських сценографок в Грузії 2022.
Ще одним важливим напрямом, в якому почала працювати Галерея – це видавничі проєкти. Першою пробою в цьому став випуск набору подарункових листівок з ескізами українських театральних художників. А вже у 2021 році був виданий якісний художній альбом «Український театральний костюм XX-ХХІ ст. Ескізи» в партнерстві із Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України та видавцем Олександром Савчуком. Це видання презентувалося не тільки в Україні, але й за кордоном, а також потрапило у список найкращих мистецьких видань 2021 року за версією PEN України, а також у список міжнародних видань в галузі сценографії, відзначених організаторами Празького Квадрієнале 2023.
У 2024 році художній альбом «Український театральний костюм XX-ХХІ ст. Ескізи» було перевидано більшим накладом і сьогодні її можна знайти в книгарнях та на сайті видавництва. Також було реалізоване й наступне видання «Український театральний костюм 20-21 ст. Ідентичність, контекст, ландшафт»,. Переглянути його можна на нашому сайті .
У 2023 році Галерея сценографії виступила організатором Національного павільйону на знаковій міжнародній події – Празьке Квадрієнале Сценографії. Проєкти Галереї Сценографії неодноразово підтримувались Українським Культурним Фондом та партнерськими інституціями, такими як вищезгаданий Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, державними й національними театрами й музеями України, Спілкою молодих театральних діячів Грузії, Київським Трієнале сценографії ім. Д. Літера, Форумом UAscenography. У грудні було реалізовано проєкт «Мистецтво в час війни: Мандруюча Резиденція» спільно із українськими та європейськими партнерами. Фінансування проєкту здійснювалося зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. Резиденція об’єднала митців, дослідників, науковців і музейників з України, Грузії, Британії, Польщі й Литви, з метою культурного взаємообміну, налагодження комунікації та довготривалого партнерства.
У 2024 році ми реалізували проєкт «Український театральний костюм XX-ХХІ ст.» .в партнерстві з Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України, Фондом розвитку територіального маркетингу "PLACE ID" (Польща), в співпраці з Мистецьким центром «Дзиґа» (Львів) та Центром міжкультурних творчих ініціатив «Rozdroża» (Люблін), за підтримки Українського Культурного Фонду та Українського Інституту.
Перформанси та вистави
Також галерея Сценографії виступає організатором та реалізує продакшен перофрмансів та вистав. Першими успішно реалізованими проєктами стали вистави: «Інтерв’ю з другом» А. Бондаренка, режисер О. Онещак, сценограф В. Стецькович. Покази якої відбувалися тривалий час у Львові та вистава «Дівчина з Хіросіми, яку лякає грім» за п’єсою Хісасі Іноуе, режисера та сценографа Богдана Поліщука, композиторки Яни Шлябанської. Вистава була створена в партнерстві з Національним центром театрального мистецтва України ім. Леся Курбаса, за підтримки Українського Культурного Фонду. Окрім низки щомісячних показів вистави на сцені НЦТМ ім. Л. Курбаса, вистава була показана на сцені Державного Молодіжного театру в м. Вільнюс (Литва).
У 2024 році було реалізовано театральний перформанс «Химерні казки пана Шенберга»., створений у партнерській співпраці з ГО Студія Фугу / PUC - Pop Up Collective (Відень, Австрія). Режисер Богдан Поліщук, художниця Олена Поліщук, художник зі світла Сергій Огрудницький. Проєкт став переможцем грантової програми Per Forma, яку здійснює платформа Kyiv Contemporary Music Days за підтримки Performing Arts Fund NL та Міністерства освіти, культури та науки Нідерландів для розвитку сектору перформативних мистецтв в Україні. Покази відбулися 30 та 31 жовтня у Києві та Львові.
Все тільки починається!
Сьогодні Галерея Сценографії зосереджується на підтримці українських художників сценографів та дизайнерів театрального костюма, налагодженні їхньої професійної комунікації, їхній промоції та популяризації мистецтва сценографії й театрального костюма шляхом організації сучасних просвітницьких проєктів. Також метою Галереї Сценографії сьогодні є промоція української культури й мистецтва, зокрема сценографії, театрального костюма, театру. Формування позитивного образу України, як самобутньої й потужної учасниці культурних європейських процесів.
Далі буде
Все тільки починається