L E M
S TA T I O N
Львів, вул. Д. Вітовського, 57
«LEM Station» став осередком усього дійства на фестивалі. протягом трьох днів тут відбувались перформанси, майстер-класи, лекції, покази фільмів, діяли виставки.
8 жовтня відбулося офіційне відкриття Lviv Quadriennale of Scenography 2021. Evolution through revolution. Під час відкриття представили ТЕАТРАЛЬНИЙ ФЕШН: покази костюмів Алії Меженіної, Ганни Іпатьєвої, Іннеси Кульчицької.
ЧАС: 8 жовтня, 20:00
Ганна Іпатьєва. Показ костюмів із опери «Лис Микита» із репертуару Львівського Національного Академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.
Алія Меженіна-Байтенова. На показі були представлені костюми із мюзиклу «Доріан Грей» із репертуару Київського національного академічного театру оперети.
Інесса Кульчицька запрезентувала костюми та ляльки з вистави «Золоторогий олень», «Засвітнє танго».
Музичний перформанс за мотивами новели Ольги Кобилянської «Меланхолійний вальс» Авторка сценографії Любов Душина ( м. Харків)
ЧАС: 8 жовтня, 21:00
Режисерка-постановниця та авторка сценарію за мотивами новели - Тетяна Воронова
Грають : Три жінки - Тетяна Воронова, Душа - В'ячеслав Родіонов.
У виставі використано музику Ф. Шопена та В. Степурка, народна пісня на слова І. Франка «Журю я ся, журю...»
Міжнародний симпозіум. Кураторка Лілія Волошина
ЧАС: 9 - 10 жовтня, 11:00 - 13:00
Симпозіум був проведений у форматі зум. Нижче ви можете переглянути відеозаписи виступів учасників.
Лілія Волошина (Україна). Тема: «Презентація Львівського квадрієнале сценографії 2021»
Кейт Бернетт, Ебі Коен (Великобританія). Тема: «Кураторство сценографії - Ебі Коен та Кейт Бернетт у розмові»
В даний час Кейт Бернетт є головою дослідницької комісії OISTAT. Вона була редактором каталогу «Всесвітнього сценічного дизайну» (WSD) у 2013 році та членом журі виставки WSD2017 у Тайбеї. Для OISTAT50 та PQ2019 Кейт спільно з Шоном Кроулі та Чадом Хілі співпрацювала з майстернею-виставкою студії та дизайнерської роботи Пола Брауна.
Ебі Коен - лауреатка GOLDEN TRIGA PQ2011 як дизайнер і куратор національної виставки Бразилії. Міжнародний куратор SharedSpace/ POLITICS у PQ 2015. Нагороджеа 2013 IDCA - Міжнародною премією в галузі комунікаційного дизайну за проект MixMax Brasil, зроблений для TropenMusem в Амстердамі.
Дизайнер декорацій, виставок, куратор та викладач, працює фрілансером/приватним підприємцем для театру, кіно, виставок та подій у прямому ефірі. Кандидат мистецтв / перформансу в Університеті Сан-Паулу з акцентом на практику дизайну на перетині між дизайном перформансу+мистецькою інсталяцією+виставкою. Член ОІСТАТ з 2003 р.
Ніно Гунія-Кузнєцова (Грузія). Тема: «Тбіліська бієнале сценічного дизайну 2020»
Виконавчий директор Спілки молодих артистів театру Валеріана Гунії (Союз YTA) - Національний центр Грузії OISTAT
Наталія Руденко-Краєвська (Україна). Тема: «Сценографічні персонажі образотворчого характеру у творах української театральної художниці Тетяни Медвідь»
Художник-постановник, старший викладач Львівської національної академії мистецтв, кафедра монументального живопису. Авторка понад десяти науково -методичних розробок на теми, пов'язані зі сценографією та проблемами об'єктів просторового мистецтва.
Авторка навчальних програм з таких дисциплін: «Короткий курс історії театру та сценографії», 2018, «Основи мистецтва сценографії», 2018, «Проблеми об’єктів просторового мистецтва», 2018. Автор підручника «Основи сценографії». Випускниця ХХПІ, майстерня сценографа Бориса Косарєва. Авторка ряду наукових статей. Учасник тематичних наукових конференцій.
Роман Лаврентій (Україна). Тема: «Галицький Петрицький», або Художній пошук артиста українського молодого театру «Заграва» (Галичина, 1930 -ті роки)»
Театральний критик, кандидат мистецтв, викладач кафедри театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету ім. Івана Франка, секретар комісії з театрознавства Наукового товариства ім. Т Шевченка. Співавтор наукових публікацій «Український театр ХХ століття: антологія вистав» (2012) та «Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької. Книга 1: Час і доля» (2016); упорядник публікацій «Українська сцена в полікультурному просторі Австро-Угорщини (друга половина ХІХ-початок ХХ ст.). Читець. За матеріалами австрійської німецькомовної преси» (2017) та «Єврейська культура в Україні (друга половина ХІХ-перша половина ХХ століття): музейні колекції та театральне мистецтво» (2019); співредактор видання “Чарнецький С. Історія українського театру в Галичині. Нариси, статті, матеріали» (2014).
Майстер - клас Алія Байтенова
«Мова театрального костюму: не одяг а сенс»
ЧАС: 9 жовтня, 11:00
Алія Меженіна-Байтенова - художниця, сценографка, художниця костюмів, графік, аквареліст.
Художниця зазвичай однією чи кількома деталями позначає місце дії, спрямовуючи всю свою увагу на створення атмосфери та естетичності вистави. За 9 років роботи поставила понад 25 вистав на сценах багатьох театрів України та за її межами, серед яких : Київська Національна оперета, Київський національний Молодий Театр, Київський академічний театр на Липках, Харківський національний театр Опери та балету, Харківський національний театр ім Т. Г. Шевченка, Сумський театр ім. М. С. Щепкіна, плідно співпрацює з Чернігівським театром ім. Т. Г Шевченка.
Презентація технології ALTstage. Новий мистецький простір з використанням доповненої реальності за участі танцівників Ярослава Кайнара та Ірини Башук та проєктного менеджера Олександра Маншиліна.
ЧАС: 9 жовтня, 13:00
ALTstage — технологія використання доповненої реальності разом з живими подіями або відеоконтентом. altstage.com.ua
Доповнена реальність (Augmented Reality, AR) стала чудовим способом демонстрації 3D-об'єктів для вирішення задач бізнесу чи 3D-анімації для ігор. Проте, вихід у доповнену реальність людини, у мистецьких чи позамистецьких перформансах, все ще є рідкістю.
Трансляції живих вистав вдома віднедавна стали масовою практикою, яку стимулювала пандемія. Переглядаючи відео, ми неодмінно стикаємось з його природним обмеженням – двовимірністю. Відео не може передати краси і чарівності тіла в русі.
ALTstage. Крок з екрану вирішує ці проблеми і створює середовище, в якому людина в русі виходить у доповнену реальність і це відбувається у вас вдома. Щоб отримати цей досвід, потрібні лише сучасний смартфон та ноутбук, які взаємодіють у незвичний спосіб завдяки унікальному програмному забезпеченню.
Майстер - клас лекція Дарія Зав’ялова «Образ Героя»
ЧАС: 9 жовтня, 14:30
Дарія Зав'ялова - художниця, сценографка, художниця костюмів. Займається художнім текстилем та живописом, періодично виставляючи свої твори на групових та персональних виставках. Членкиня Національної Спілки художників України, заслужена художниця України. З 1986 р. брала участь в більше 100 виставках в Україні, Литві, Польщі. Створила понад 70 вистав як сценограф і художник костюмів в театрах Львова, Дрогобича, Луцька, Дніпра. 23 роки співпрацює з Тернопільським академічним театром імені Г. Г. Шевченка.
Художниця-постановниця (з 1995 р.), та Головна художниця Першого українського театру для дітей та юнацтва (Перший театр) (з 2003 р.)
Презентація фільму «Самоідентифікація під час ізоляції»
ЧАС: 9 жовтня, 14:30
Учасники презентації: Богдан Поліщук, Світлана Олексюк, Яна Шлябанська розповіли та показали проект, що творили декілька місяців.
«Самоідентифікація під час ізоляції» - це мистецький проєкт, метою і основою якого є дослідження кількох важливих питань: роль самоідентифікації та її вплив на професійну реалізацію творчої людини в сучасному глобалізованому світі, з його щоденними викликами. Також питання взаємовпливу костюму, тіла і музики. Взаємовплив художника, хореографа та композитора в спільному творчому процесі.
Протягом проєкту художник Богдан Поліщук, хореографка Світлана Олексюк, композиторка Яна Шлябанська та відеограф Дмитро Захаров, обговорювали питання самоідентифікації, творчої співпраці та ролі костюму в перформативному мистецтві із експертами, практиками різних мистецьких сфер: хореографкою Марією Шурхал (Австрія), сценографкою Котриною Дауйотайте (Литва), хореографкою та перформеркою Агнією Шейко (Литва), мистецтвознавицею Лілією Волошиною, композитором Максимом Коломійцем, хореографом та дослідником сучасного танцю Віктором Рубаном.
Практичною частиною проєкту стало створення танцювального відео перформанса присвяченого питанню самоідентифікації. Дя якого було створено костюм, танець і музику.
Фіксація обговорень, невеликі інтерв'ю, моменти підготовчого процесу і сам перформанс є основою фільму на презентацію якого із радістю вас запрошуємо.
Це проєкт який реалізується за підтримкою Європейського союзу, за програмою Дім Європи.
Вистава «КУРБАС» . Іван Світличний
ЧАС: 9 жовтня, 18:00
Вистава відбулася у просторі створеному Олегом Татариновим.
Режисерка Анастасія Торос
Діють: Андріяна Буфан, Юлія Оліяр, Марина Мазур, Андрій Синишин
Музичний супровід Максим Римар
Майстер-клас Ридванецькі Сергій та Наталя «Сценографія.
Діалог творення вистави»
ЧАС: 10 жовтня, 11:00
Сергій - головний художник і сценограф Черкаського академічного муздрамтеатру імені Тараса Шевченка. Його дружина Наталя – художник з костюмів у цьому ж театрі."Їх художній стиль наразі тяжіє до некрикливих, часто однотонних, вишуканих і дещо химерних речей".Для Сергій Ридванецького театральна творчість почалася 1998 року в Львівському обласному музично-драматичному театрі імені Юрія Дрогобича.
Для Наталі – 1995 року в Черкаському муздрамтеатрі імені Тараса Шевченка. Першою театральною «домівкою» для подружжя художників став уже згаданий Дрогобицький театр, другою і останньою – з 2003 року - Черкаський театр.Закінчили Інститут прикладного і декоративного мистецтва у Львові (тепер – Львівська національна академія мистецтв), який і познайомив їх.
Загалом художники наразі поставили близько 90 вистав у різних театрах України.
Майстер-клас лекція Олега Татаринова
«Створення сценографічних образів»
ЧАС: 10 жовтня, 12:20
Олег Татаринов - театральний художник, захоплюється живописом та колажем. Член Спілки художників України, член Асоціації сценографів України, асистент-стажер у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури. За 12 років Олег Татарінов здійснив сценографію 38 вистав.
Сценограф та художник костюмів у Київському академічному театрі юного глядача на Липках (з 1998 р.)
Майстер-клас Олександри Нагірної
«Дитячий театральний костюм»
ЧАС: 10 жовтня, 13:30
Лекція Олени Ковальчук «Українська сценографія
ХХ століття крізь призму театрального костюму»
ЧАС: 10 жовтня, 13:15
Олена Ковальчук – провідний науковий співробітник відділу теорії та історії культури Інституту проблем сучасного мистецтва НАМ України, кандидат мистецтвознавства, доцент.
Закінчила Київський державний художній інститут (тепер – НАОМА) за спеціальністю мистецтвознавець (1979–1984).
Працювала молодшим науковим співробітником Державного музею театрального, музичного та кіномистецтва України (1984).
У 1984–87 р. навчалась у аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М.Т.Рильського АН УРСР.
У 1995 р. захистила дисертаційну роботу «Українська сценографія 60–80-х років ХХ століття (образно-пластичні та стилістичні пошуки митців драматичного театру)».
З 2007 р. працює в Інституті проблем сучасного мистецтв Національної академії мистецтв України (ІПСМ НАМУ), з 2017 на посаді провідного наукового співробітника відділу теорії та історії культури. Надрукувала більш ніж 50 статей, присвячених питанням сценографії, історії театру, образотворчого мистецтва у вітчизняних та зарубіжних часописах.
Автор біографічних статей художників театру у виданнях «Художня культура західних і південних слов’ян (ХІХ – початок ХХ століття)» (2006), «Енциклопедія сучасної України» (2007).
Автор статей у ювілейному альбомі театру ім. І.Франка: «Сценографія. Пошуки власної естетики. 1920 – 2020» / Упорядник.: А.І.Александрович-Дочевський; текст О.В.Ковальчук. – К.: 2019 та монографічного дослідження «Сценографічна практика у просторі ХХ століття: київські реалії». – К.: 2019.
Має багаторічний педагогічний досвід (КНУТКТ ім. І.Карпенка-Карого, НАОМА), є розробником наукових програм підготовки докторів філософії: «Інноваційні методи викладання у вищій школі» та «Костюмоване ХХ століття: історія, культура, мода».
Голова Науково-методичної ради ІПСМ.
Нагороджена медаллю «Народна шана українським науковцям 1918 – 2019» (2019).