top of page

«Україна та Празьке квадрієнале»

Оновлено: 30 вер.

спільний проєкт Театрального музею та Галереї Сценографії

7 вересня по 2 жовтня 2023


Виставка представляє участь України та українських сценографів на всесвітньому професійному фестивалі The Prague Quadrennial of Performance Design and Space.

Празьке квадрієнале перформанс-дизайну та простору (The Prague Quadrennial of Performance Design and Space) було засновано в 1967 році, щоб акцентовано представити найкраще з дизайну перформансу, сценографії та театральної архітектури, з якою зможуть познайомитися професійні митці та митці-початківці, а також широка публіка.

 

Празьке квадрієнале всесвітньо відоме як двотижнева подія, яка відбувається кожні чотири роки з 1967 року в Празі, Чеська Республіка. Все більше і більше дизайнерів тепер розуміють PQ як платформу, що забезпечує постійний потік діяльності та співпраці з різними партнерами, творчими професіоналами, художниками, дослідниками та теоретиками по всьому світу. Кожен місцевий фестиваль PQ є кульмінацією зусиль за попередні 4 роки: свято та можливість для професіоналів виконавського мистецтва з усього світу зібратися в одному місці та поділитися своїми роботами, ідеями та думками за цей період.

Відзначаючи різноманітні форми перформанс-дизайну/сценографії в усьому світі, Празьке квадрієнале прагне представити це як форму мистецтва, яка займається створенням цілісного середовища для перформансу, а не лише декоративного фону. Ці перформативні простори творчо реагують на актуальні проблеми нашого світу, ставлять важливі питання та запрошують нас взяти участь в унікальних моментах. Кожні чотири роки головна кураторська концепція PQ формує фестиваль і пропонує його учасникам по-новому поглянути на мистецьке відображення нашого часу в дизайні вистав і сценографії.

 

 Україна брала участь у PQ від 1967 року як Українська секція у складі Радянського союзу. Відбір творів відповідно відбувався у Москві, де централізовано визначалися рішення щодо учасників та творів. Від початку 1990-х, наче коли з’явилася можливість заявити нарешті про Український сценографічний дизайн в окремому національному павільйоні, цього не відбулося. Участь в міжнародному фестивалі відповідно потребувала фінансування. У 1990-ті це могло відбутися тільки державним коштом, оскільки грантового фінансування на той час не існувало. У 2003 році на Празькому Квадрієнале представляли Україну Марія Левитська, головна художниця Національної опери України, та Андрій Александрович-Дочевський, головний художник Театру ім. І. Франка.


 У 2007 та 2011 рр. Україна не брала участі в Празькому Квадрієнале з багатьох причин.


У 2015 році Україна представила студентський павільйон, де куратором виступив сценограф Павло Босий, дизайнером/архітектором виставки був Віктор Проскуряков. Організований простір представляв проєкції творів Євгена Лисика під гаслом «Театр — це місце, де реальність є ілюзією і де всі ілюзії стають реальністю».

У 2019 році український павільйон розвинув ідеї 2015 року і не тільки. Куратор — сценограф Павло Босий разом з архітектором Віктором Проскуряковим презентували павільйон, де преставили відеоінсталяцію творів Євгена Лисика – «Сотворіння Всесвіту». Інша частина павільйону зосереджувалася на творчості п’ятьох українських сценографок лялькових театрів: Олесі Іщук, Інесси Кульчицької, Світлани Прокоф’євої, Оксани Шарій та Ольги Войткевич-Шевченко.


 У 2023 році Український національний павільйон був організований та представлений ГО «Галерея сценографії» під назвою «Сад живих речей». Cтворені українськими сценографами артоб’єкти були розташовані у єдиному інсталяційному просторі павільйону. Кожен з цих об’єктів передбачав певну взаємодію з глядачем, кожен з них розповідав свою власну історію. Дизайн основного простору розроблений сценографом і куратором павільйону Богданом Поліщуком. Експозиція підняла важливе питання, яке сьогодні ставить перед собою чи не кожний сучасний митець: який слід, який спадок ми залишимо по собі? Які історії розкажуть артефакти, що лишаться після нас?

 


На музейній експозиції представлені проєкти сценічного дизайну українських сценографів з колекції музею, які брали участь у міжнародному фестивалі The Prague Quadrennial of Performance Design and Space від 1967 до 2003 року. А також мистецькі об’єкти, надані учасниками Українського національного павільйону PQ 2023 «Сад живих речей»: Оленкою Поліщук, Олегом Татариновим, Людмилою Нагорною, Марією Погребняк, Інессою Кульчицькою, Олесею Головач, Юлією Зауличною, Сергієм та Наталкою Ридванецькими.

 

 Виставка тривала з 7 вересня по 2 жовтня 2023 року в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України.

 

Куратори:

Тетяна Руденко

Богдан Поліщук

Олена Стаднік


Команда проєкту:

Ірина Степенко

Аліна Дяченко

Оля Семканич

Андрій Степенко

Олександра Гаврилюк, піар


9 переглядів0 коментарів

Comentarios


bottom of page