top of page
заставка сайт 2 б.jpg

2018

Lviv Quadriennale of Scenography: Preview

Перше в Україні Квадрієнале засноване Галереєю сценографії в 2018 році. Реалізація проєкту відбулася за підтримки Українського Культурного Фонду, Львівської міської ради та друзів Галереї сценографії.

 

Більше 20-ти авторів, 4 театральні групи та 18 подій на 7-ми локаціях Львова. Квадрієнале 2018 зібрало сценографів і дизайнерів костюму України, Польщі, Австрії, Угорщини та Німеччини.

Фокусна тема Квадрієнале — «Ідентифікація»: виставки українських, угорських та німецьких сценографів і художників театру та кіно, альтернативні покази дизайнерів і художників театральних костюмів, а також — TEDx-конференція. Українські, польські та австрійські театри підготували для вас кілька вечірніх перформенсів у затишній камерній атмосфері. Усі учасники фестивалю — номінанти й переможці українських і міжнародних театральних конкурсів. Спеціальний гість — сценограф із Німеччини Петра-Марія Вірз.

Каталог 

ОСНОВНІ ПОДІЇ

Концерт німецького музиканта Тіло Вахтера (Мюлльгайм, Німеччина)

 ЛОКАЦІЯ: Львівська копальня кави

Розпочалося Quadriennale із пре-івенту. 4 жовтня відбувся концерт німецького музиканта Тіло Вахтера (Мюлльгайм, Німеччина) — віртуоза гри на наймолодшому ударному інструменті — ганґ. На чотирьох ганґах Тіло переплітає поліфонічні мелодії з потужним архаїчним співом, створюючи унікальний стиль.

«Я вірю, що музика, як ліки, може зцілювати, — певен Тіло. — Коли люди збираються на виставу чи концерт, сідають в темній залі, вони сповільнюються, в гарному розумінні цього слова. І може це прозвучить трохи пишномовно, але хочеться дати їм чогось цілющого, поділитись відчуттям, як чудово бути в моменті, тут і зараз, дихати разом».

Абстрактні сукні Поліни Веллер (Київ, Україна)

Поліна Веллер —  дизайнерка бренду Polina Veller, що руйнує стереотипи у використовуваних матеріалах: на моделях і сітка, і вініл, і пластик, і навіть рекламні банери. Створює костюми для гурту Dakh Daughters. Співпрацює з режисерами, театрами та музикантами, курує Art-Fashion програми, творить спільні колекції з художниками.

ВИСТАВКИ ХУДОЖНИКІВ-СЦЕНОГРАФІВ

ЛОКАЦІЯ: FestRepublic, 10 корпус – вул. Старознесенська, 24-26, вхід з вул. Кордуби.

ЧАС: 5 жовтня, 18:00 

Дзеркальна інсталяція Володимира Стецьковича (Львів, Україна)

Володимир Стецькович — художник-постановник у Львівському академічному театрі ім. Леся Курбаса. Працює у напрямку «contemporary art». Режисер та оператор авторського кіно. Як художник-постановник найбільше відомий за виставами: «12 ніч» (2014), «Раптом минулого літа» Т.Вільямса (2016), «Ножі в курях» Д.Гарровера (2016) на сцені Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса. А також «Лондон» Першої сцени сучасної драматургії Drama.ua (2015), «R+J» С.Брами (2015) та «Слава героям» П.Ар’є (2016) на сцені театру «Золоті ворота».

Quadriennale офіційно відкрили виставками художників-сценографів та виставою австрійського театру «Lalish». 

У ці сценографічні простори, спеціально розроблені для Quadriennale, що розмістилися в суміжних приміщеннях заводу,  організатори запропонували ввести готові вистави кількох театральних колективів, що мали шукати нові способи взаємодії та існування у вже готовій сценографії. У такий спосіб сценографи трансформували вже існуючі постановки, демонструючи, наскільки форма і сенс у театральному мистецтві залежать від простору, в якому існують.

Модернові бетономішалки
Олексія Хорошка (Львів, Україна)

Олексій Хорошко — головний художником Львівського академічного театру ім. Лесі Українки. Працює у сфері відеоарту, інсталяції, енвайронменту, фотографії та сценографії. -  Викладає у Львівській національній академії мистецтв. Вистави, до яких створював сценографію: «Безіменна зірка» (реж. Богдан Ревкевич, 2007), «Формули екстази» (реж. Володимир Кучинський, 2009), «Так казав Заратустра» (реж. Володимир Кучинський, 2012), «СОН» (реж. Олексій Кравчук, 2014), «Баба» (реж. Олексій Кравчук, 2014), «Калігула» реж. Олексій Кравчук, 2017).

Еко-інсталяція із десятками ялинок від
Володимира Карашевського (Київ, Україна)

Володимир Карашевський —  головний художник Київського академічного Молодого театру. Учень Д.Лідера. Вистави Володимира Карашевського брали участь у міжнародних фестивалях України, Австрії, Великої Британії, Вірменії, Німеччини, Голландії, Греції, Грузії, Єгипту, Ізраїлю, Йорданії, Колумбії, Польщі, Росії, США, Угорщини, Франції, а також у Другій Театральній Олімпіаді в Японії.

Лялькові костюми Олега Татаринова (Київ, Україна) 

Олег Татаринов — сценограф та художник по костюмах у Київському академічному театрі юного глядача на Липках. Здійснив сценографію 38 вистав і серед найвідоміших його робіт: «Над прірвою» Дж. Селінджера (реж. М. Михайліченко, 2013), «О восьмій на ковчезі» У. Хуба (реж. О. Сенчук, 2014), опера «Любовний напій» Г. Доніцетті (реж. Ж. Чепела, 2017).

Виставки традиційнішого формату відбувалися на трьох інших локаціях, тож кожен день Quadriennale розпочинався відкриттям нової експозиції.

Диво-ляльки Петри-Марії Вірз (Кельн, Німеччина)

Петра-Марія Вірз — працювала художником костюмів та сценографом із такими режисерами як К.Фрідріх, Б.Космінскі, А.Фріксі, К.Рех у муніципальних німецьких театрах: Schauspiel Bonn, Staatstheater Hannover, Volksbühne Berlin, Theater Dortmund, Staatstheater Mainz.

 

 Її двічі номінували в категорії «найкращий молодий митець у галузі сценографії та костюмів» від провідної німецької театральної газети «Theater heute». Співпрацює з «Futur 3» — незалежною театральною групою з Кельну. Найвідоміші роботи з групою: «Ortschaft.abgeschaltet» (2012), «Zum goldenen Leben» (2014), «Stadt der Schildkröten» (2015) та «Nichts» (2016). Працює та викладає сценографію в рамках бакалаврської програми з кінематографії у Міжнародній школі кінематографії у Кельні.

Персональна виставка сценографа Олександра Білозуба
 

ЛОКАЦІЯ: Галерея Сценографії

ЧАС: 6 жовтня, 12:00

Олександр Білозуб – український сценограф, художник, актор та режисер театру і кіно, Заслужений діяч мистецтв України.

Мапа його робіт дуже широка, як художник-постановник працював у Львівському академічному театрі «Воскресіння», Сумському театрі драми та музичної комедії ім. М. Щепкіна, Миколаївському драматичному театрі ім. В. Чкалова, Театрі «Арабески», де здійснював спільні проекти з рок-гуртом «Мертвий Півень», Національному академічному драматичному театрі імені І. Франка, співпрацював з режисером Андрієм Жолдаком в багатьох театрах України, Росії та Європи.

З 2016 року працює у Київському національному академічному театрі оперети художником-постановником.

З 2002 року й досі працює художником-поставником з режисером Аттілою Віднянським у театрах Угорщини, спільно з яким і створив більшість сценографічних робіт. 

Виставка тривала до 21 жовтня.

Виставка ескізів Євгена Лисика

ЛОКАЦІЯ: Храм св. Івана Хрестителя - пл. Старий Ринок, 1

ЧАС: 7 жовтня, 11:00

У Храмі св. Івана Хрестителя експонували виставку робіт Євгена Лисика (1930-1991) — театрального художника світової слави, Шевченківського лауреата, народного художника України, а впродовж багатьох років — головного художника Львівського національного театру опери та балету ім. М. Крушельницької. Дружина і донька художника — Оксана Зінченко і Анна Лисик, які були присутні на відкритті, кажуть, що прагнули підібрати для виставки саме ті картини та ескізи художника, які б доповнювали атмосферу храму. І це їм вдалося. А останнім штрихом відкриття стали наспіви-ірмоси у виконанні акторів Театру ім. Леся Курбаса.

Створив сценографії до 76-ти вистав, найвідоміші з яких: «Спартак» А.Хачатуряна, «Ромео і Джульєтта» С.Прокоф’єва, «Есмеральда» Ц.Пуні, «Лускунчик» П.Чайковського, «Сотворення світу» А.Петрова, «Медея» Р.Габічвадзе, «Золотий обруч» Б.Лятошинського, «Танґейзер» Р.Ваґнера, «Дон Жуан» А.Моцарта, «Вій» Губаренка, «Отелло» Дж. Верді та ін. Постановки здійснено у театрах Львова, Києва, Донецька, Одеси, Мінська (Білорусія), Москви, Ленінграда, Свердловська (Росія), Варшави (Польща), Скоп’є (Македонія), Анкари (Туреччина).

Виставка тривала до 14 жовтня.

Інсталяція братів Тадея та Михайла Риндзаків

ЛОКАЦІЯ: Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького

ЧАС: 7 жовтня, 12:30

У Національному музеї ім. Андрея Шептицького демонстрували творчість сценографів Львівської опери — братів Тадея і Михайла Риндзаків. Художники створили інсталяцію із елементів сценографії опери В.А. Моцарта «Дон Жуан» в режисурі Василя Вовкуна.

Тадей Риндзак — головний художник Львівського театру опери та балету імені Соломії Крушельницької. Український театральний художник, народний художник України, лауреат Премії імені А.Ф.Шекери у галузі хореографічного мистецтва. Учень Євгена Лисика. Створив сценографію до опер «Кармен», «Корневільські дзвони», «Князь Ігор», «Іоланта», «Ріголетто», «Тарас Бульба», «Украдене щастя», балетів «Коппелія», «Даремна обережність», «Пер Гюнт», «Лебедине озеро».

Михайло Риндзак — художник Львівського театру опери та балету ім. С.Крушельницької.  Український театральний художник, народний художник України , лауреат Премії ім. А.Ф.Шекери у галузі хореографічного мистецтва . Учень Євгена Лисика. Створив  сценографію до опер: «Трубадур» і «Набукко» Д. Верді, «Богема» Д. Пуччіні, «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Наталка Полтавка» М. Лисенка, «Мойсей» М. Скорика, «Бал-маскарад» Д. Верді, «Моцарт і Сальєрі» М. Римського-Корсакова, балетів «Баядерка» Л. Мінкуса, «Лілея» К. Данькевича, «Лісова пісня» М. Скорульського, оперет «Летюча миша» та «Циганський барон» Й. Штрауса та ін.

Виставка театральних плакатів

ЛОКАЦІЯ: площа Ринок

Вулична виставка театральних афіш біля Львівської ратуші художників Володимира Стецьковича(Львів, Україна), Марії Крутоголової (Київ, Україна), Богдана Поліщука (Київ, Україна) та Анна Брагіної (Харків, Україна).

​ЛЕКЦІЇ ТА ДИСКУСІЇ

Лекція-зустріч на тему «Сценографія»

ЛОКАЦІЯ: Львівська галерея сценографії – вул. Городоцька, 36

ЧАС: 6 жовтня, 13:00-15.00

УЧАСНИКИ: Сергій Васильєв, Анна Липківська, Ірина Несміянова. Модератор: Майя Гарбузюк.

Про основні етапи розвитку української та європейської сценографії й питання активного залучення в сучасних театрах новітніх цифрових технологій розмірковували під час лекції-зустрічі на тему «Сценографія». Її учасниками стали відомі теоретики театру Сергій Васільєв, Ірина Несміянова, Анна Липківська, а модераторкою — Майя Гарбузюк. Розмова спровокувала активну дискусію із слухачами. 

Дискусія «Сучасні Медичі. Для чого бізнесу вкладати в культуру?»

ЛОКАЦІЯ: Центр міської історії Центрально-Східної Європи – вул. Богомольця, 6.

 

ЧАС: 7 жовтня, 13.00-16.00

УЧАСНИКИ:  Гаральда Біндера, Марії Кравченко, Володимира Вороб’я, Юлії Хомчин.

 

Про фінанси, менеджмент, бізнес-планування у сфері культури розмовляли під час дискусії у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи. У бесіді взяли участь Гаральд Біндер — історик, меценат, засновник Центру міської історії Центрально-Східної Європи і Jam Factory Art Center; Марія Кравченко — директорка Музею історії електрифікації Львівщини; Володимир Воробей — виконавчий директор PPV Knowledge Networks; Юлія Хомчин — депутатка Львівської міської ради, керівниця Інституту стратегії культури. Модерував дискусію Володимир Бєглов — Голова правління Освітнього центру з прав людини. Учасники обговорювали переваги співпраці культурних менеджерів і бізнес-підприємців, їхні взаємні очікування та обов’язки, ділилися досвідом залучення меценатської підтримки до мистецьких проектів.

Перформативний показ костюмів Богдана Поліщука

ЛОКАЦІЯ: Львівська органна зала

ЧАС: 6  жовтня, 16.00

Художник представив костюми із вистав Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса: «Впольована пристрасть» Галини Листвак та Ольги Ренн, «Благодарний Еродій» Григорія Сковороди та «Лісова пісня» Лесі Українки.

 

Під час показу звучали уривки з поеми Грицька Чубая «Відшукування причетного» та музичні варіації на тему сюїти «Впольована пристрасть» Всеволода Сіренка. 

Показ театральних костюмів Дарії Зав'ялової та Ольги Гнатюк
(Львів, Україна)

ЛОКАЦІЯ: FestRepubliс, 10 корпус – вул. Старознесенська, 24-26

ЧАС: 7  жовтня, 16.00

Наступного дня на FestRepublic відбувся показ театральних костюмів Дарії Зав'ялової (Львів) та Ольги Гнатюк (Львів) за участі музичного проекту, який спеціально для Quadriennale підготували Марія Копитчак (Україна), Юрій Йосифович (Україна) й Тіло Вахтер (Німеччина). 

Дарія Зав'ялова — головний художник Першого українського театру для дітей та юнацтва. Створила роботи для вистав «Юда» за п'єсою С. Черкасенка (реж. П. Ластівка), «Мауглі» та «Дюймовочка» (реж. Р. Валько), «Ромео і Джульєтта» та «За двома зайцями» М. Старицького (реж. В. Жила) на сцені Першого академічного театру, «Марія Тюдор» В. Гюго (реж. П. Ластівка) на сцені Тернопільського драмтеатру. Займається художнім текстилем і живописом, періодично демонструючи свої твори на групових й персональних виставках.

Ольга Гнатюк —  дизайнер костюмів і аксесуарів, стиліст. Співзасновниця «KARP store&studio». Заснувала власний бренд одягу OLYA HNATIUK. Презентувала  костюми до вистав «Різдвяна історія» Ч. Діккенса (реж. О. Апчел, 2017) у Львівському академічному театрі ім. Лесі Українки та «Королева краси» М.Макдона (реж. І. Задніпряний, 2018) у Львівському академічному театрі ім. Леся Курбаса. Працювала над сценічними образами ONUKA, BRUTTO, PANIVALKOVA, TROYE ZILLIA, Vivienne Mort, Gapochka, KURBASY, ЯГОДИ та OY Sound System.

ВИСТАВИ / ПЕРФОРМАНСИ

«Сад мрій». Вистава театру «Ляліш» (Відень, Австрія) 

ЛОКАЦІЯ: FestRepublic, 10 корпус – вул. Старознесенська, 24-26

ЧАС: 5  жовтня, 18.00

На відкритті Quadriennale, у павільйоні Олексія Хорошка, гостей чекали акторки із віденського театру «Ляліш» із чуттєво-музичним перформансом «Сад мрій». У своєму «саду» вони замість квітів розсипали цвяхи і столове приладдя, розливали воду і вино. Це творило звук, який гармонійно супроводжував спів мовою, якої не існує, але, за словами акторки, вона знайома усім, бо це та прамова, якою говорили перші люди і якою спілкуються маленькі дітки. Це — мова почуттів, які ми ховаємо.

 «Ми не намагаємось розмовляти з розумом глядача, для нас цінна розмова з його серцем. Найкраща реакція на те, що ми робимо, - це коли людина після вистави каже: «По мені пробіглися мурашки, я відчув радість чи скорботу». Головний метод нашої роботи — тілесна реакція», — Н. Хасіб.

Акторки з Курдистану Шамал Амін та Нігар Хасіб заснували театр «Ляліш» у Відні (Австрія) 1985 року, після експериментального дослідницького проекту «Культурно-фізична концепція» в країнах Близького Сходу та «Вивчення перформативної культури і техніки»  у Європі. Завдяки дослідницькому проекту «Без тіней»  та постійному дослідженню «Пісні як джерело», театр-лабораторія «Ляліш» присвятив себе майже забутим сьогодні археологічним пошукам людського голосу.

Театр відмовився від поняття авторства, а ще — замінив «режисера», «актора», «шоу» та «виставу» на «спостерігача-учасника», «провідника» та «зібрання для дійства».  Дослідницькі проекти театру проводились в Курдистані, Іраку, Ірані, Єгипті, Тунісі, Йорданії, Сирії, Марокко, Австрії, Німеччині, Нідерландах, Англії, Швейцарії, Данії, Польщі, Італії, Греції, Україні, Косово, Боснії та Герцеговині, Болгарії, Македонії та Японії.

Перформанс Петри-Марії Вірз

ЛОКАЦІЯ: FestRepublic, 10 корпус – вул. Старознесенська, 24-26

ЧАС: 7  жовтня, 18.00

Після завершення «Саду», наче нізвідки, з'явилася мовчазна Петра-Марія Вірз із табличкою, напис на якій запрошував публіку йти за художницею в тиші. В центрі простору — два стільці— одне навпроти одного. На один сіла художниця, а на інший помахом руки запрошувала приєднатися до неї. По черзі люди підходили до Петри і після хвилинного мовчання вона простягала їм долоні, на яких були загадкові написи. У залі стояла тиша —усі спостерігали за безсловесною розмовою, яку вела художниця із усіма охочими.

 На долонях було написано: «Прошу вибачення за мого діда, який воював у Києві у 1943 році». У своєму перформансі Петра намагається відшукати свою ідентичність через власний досвід і досвід своїх предків. Для неї вихідним пунктом стає минуле: історія, яку ми повинні знати й пам’ятати, але також мусимо розуміти, що вона  залишиться незмінною, а теперішнє і майбутнє формуємо ми і наше ставлення до набутого досвіду.

«Марко проклятий» Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса

ЛОКАЦІЯ: FestRepublic, 10 корпус – вул. Старознесенська, 24-26

ЧАС: 6  жовтня, 19.00

У просторі Володимира Стецьковича колектив Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса показав одну із своїх поетичних вистав «Марко Проклятий» у режисурі Володимира Кучинського. 

 

Саме під час цієї вистави повністю розкрилась дзеркальна інсталяція Володимира Стецьковича. Як у калейдоскопі, елементи вистави віддзеркалювались і переломлювались у ній під різними кутами, утворюючи самостійне й водночас гармонійне із грою світлове шоу.

«Весілля».  Вистава Театру «Слово і голос» (Львів, Україна)

ЛОКАЦІЯ: FestRepublic, 10 корпус – вул. Старознесенська, 24-26

ЧАС: 7  жовтня, 19.00

Закривав Quadriennale чаруючий спів акторок театру «Слово і голос». Впродовж години вони виконували старих народних пісень, завдяки яким розповіли про долю української жінки від народження і до старості.

 «Присвятила себе голосу, бо його місія — зв’язувати людину з собою, з Богом, людину з іншою людиною. Зв’язок — це дорога до себе. Бо ти ж не знаєш, хто ти, а через спів маєш змогу проявитись для інших, відкривати себе», — Н. Половинка.

Відгуки 

Анна Липківська, кандидат мистецтвознавства, професор КМАЕЦМ про Lviv Quadriennale of Scenography: Preview

Фестиваль сценографії — з того «джентльменського набору» мистецьких заходів, який, очевидно, повинна мати кожна країна, що претендує на статус сучасної та культурної. Але в Україні такого фестивалю усі роки Незалежності не було — аж доки, як водиться, з’явилася людина/команда (тобто Олег Онещак і його однодумці), котрій чомусь видалося конче необхідним створити його — винятково за власною ініціативою. І уже по тому в процес включилися і державні інституції. Для такого проекту, звісно, треба було спершу створити майданчик — теж, власне, на ентузіазмі.

 

Нині він є, його діяльність набирає обертів — це унікальна Львівська галерея сценографії, для якої заявлений у назві «профіль» є програмним (на противагу багатьом разовим-спорадичним виставкам, котрих в Україні багато). Важливо, що практику на фестивалі поєднали з теорією — лекцією-зустріччю з мистецтво/театрознавцями, присвяченою етапам розвитку вітчизняної та європейської сценографії, від Екстер та Петрицького — до активного залучення новітніх цифрових технологій на сучасному етапі, яке викликає багато думок та дискусій. А щоб ясно стало, як надалі розвивати театр і хто за це має платити, організатори влаштували в рамках фестивалю також дискусію на тему: «Сучасні Медичі. Для чого бізнесу вкладати в культуру?». Та головними на фестивалі природно стали все ж художники. Євген Лисик, Тадей та Михайло Риндзаки, Володимир Карашевський, Олександр Білозуб, Дарія Зав’ялова, Богдан Поліщук, Володимир Стецькович, Олег Татаринов, Ольга Гнатюк, Олексій Хорошко — такий набір імен, від корифеїв до молоді, мали б за честь залучити організатори будь-якої виставки. А тут вони, до того ж, постають не статично, а в русі та в різних просторах, часто геть незвичних і таким чином «театралізованих»: Лисик в інтер’єрі церкви Іоанна Хрестителя, костюмоване дефіле Поліщука у костелі під орган, флейту, вокал і поезію Г. Чубая, лабирінт виставки Білозуба, де за кожним поворотом — якась несподіванка, костюми Зав’ялової та Гнатюк, «Слово і голос» та «курбасівці» — серед інсталяцій Карашевського і КО у колись промислових ангарах на FestRepubliс… Все це — перетини та діалоги, що породжують інші змісти, нові відчуття, зрештою — нові контакти і перспективи. Театр за межами театру, історичні та модернові будівлі та інтер’єри, які стають не лише локаціями для сценографії, але й самою сценографією, з’єднання поколінь, різноманітність стилів, фактур, ідей — це те, що і є Lviv Quadriennale of Scenography: Preview. І виникає лише одне питання: якщо таке «перев’ю», то яким же стане сам фестиваль?! 

Відео

Медіа про Quadriennale:

bottom of page